Bucurie şi aprecieri la Ucea de Jos

12 ianuarie 2012

În Duminica dinaintea Naşterii Domnului, credincioşii Parohiei Ucea de Jos şi păstorii lor sufleteşti, pr. prof. Ioan Glăjar şi pr. prot. Ion Tărcuţă, s-au bucurat de vizita întâistătătorului eparhiei noastre, Înaltpreasfinţitul Părintele nostru Laurenţiu Streza, Mitropolitul Ardealului.

Sfânta Liturghie a fost slujită de Înaltpreasfinţitul Laurenţiu împreună cu un sobor de preoţi din împrejurimi, alături de părintele protopop Marcel Dobrea de la Protopopiatul Făgăraş I, iar răspunsurile au fost date de corul parohiei. În cadrul slujbei, Părintele mitropolit a săvârşit două hirotonii, una de preot şi alta de diacon, ceremonii care au înfrumuseţat sărbătoarea şi au sporit emoţiile tuturor credincioşilor precum şi bucuria întâlnirii cu Dumnezeu. Părintele nostru, pr. prot. Ion Tărcuţă, a subliniat în cuvântul său că cele două hirotonii reprezintă darul cel mai de preţ pe care Înaltpreasfinţitul l-a putut face comunităţii noastre parohiale, întrucât harul sfinţitor chemat asupra celor doi tineri ne-a cercetat pe fiecare dintre noi şi ne-a înnoit darurile spirituale primite la Botez, căci atunci am fost consacraţi să slujim lui Dumnezeu.
După cuvântul de învăţătură, Înaltpreasfinţitul Laurenţiu a oferit părintelui protopop, parohul nostru, distincţia de iconom stavrofor, iar părintelui profesor Ioan Glăjar distincţia Ordinul Sfântul Ierarh Andrei Şaguna. De asemenea, au primit acte de cinstire câţiva credincioşi care au sprijinit Arhiepiscopia Sibiului la sărbătoarea proclamării canonizării Sfântului Ierarh Andrei Şaguna. N-au lipsit nici cuvintele de apreciere adresate credincioşilor satului precum şi Consiliului local şi domnului primar Marian Băcilă pentru realizările gospodăreşti din ultima vreme şi pentru sprijinul acordat tuturor bisericilor din comună. Preoţii şi credincioşii prezenţi au participat apoi la binecuvântarea Căminului Cultural al satului şi la vernisajul expoziţiei de icoane pe sticlă realizate de copiii participanţi la cercul de pictură al parohiei, coordonat de doamna profesoară Elena Bânda.
Prezenţa Înaltpreasfinţiei sale în mijlocul nostru a încununat şi a împlinit sărbătoarea hramului bisericii noastre, Sfântul Ierarh Nicolae, şi ne-a pregătit duhovniceşte pentru toate sărbătorile închinate Domnului Hristos din perioada de iarnă.

     Înv. Maria-Magdalena Dodea

Apostolat în Ţara Făgăraşului nr. 60 – ianuarie 2012

This entry was posted in 2012. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *