Avem cete de ficiori în Ucea de Jos și în Ucea de Sus

Actualizare

Ceata de ficiori Ucea de Sus

15 decembrie 2018

48362679_302267186933696_3528468126477844480_n

În comuna noastră s-o măi anunțat o ceată de ficiori mândră în Ucea de Sus. Ceata o făcut-o ficiorii: Radu Grovu ales jude, Radu Vlad ales vici-jude, Radu Purece ales crîşmar, Marian Ghindea, Daniel Silea, Alexandru Costea, George Florea, Cristian Florea sî Bogdan Chelariu. Cu așa o ceată îi musai să-i primiți cu colinda șî să-i omeniți. La joc să ghie toată lumea că muzica, jocu’ șî voia bună îs garantate. Uceni îi musai să veniți acas’ de Crăciun.

Despre cetele de ficiori în Monitorul de Făgăraș

Ceata de ficiori Ucea de Jos

8 decembrie 2018

Șase ficiori faini din Ucea de Jos, Horia Bândescu, Sergiu Maier, Mihai Opriş, Dan Bârsan, Raul Glăjar şi Sebastian Susai, s-o adunat, o vorghit șî s-o înțeles să facă Ceată. Dintre ei l-o ales pe Horia primar, pe Sergiu vice șî pe Mihai crâșmar. Primăria i-o ajutat șî i-o lăsat în gazdă în fosta grădiniță, lângă a lu’ Văru, acolo ei or repeta colinzâle până în Ajunu Craciunului.

În zua hramului bisericii, de Sfântu’ Nicolae, ficiorii s-o dus pin tot satu cu ,,Cucurigu după ouă” șî să anunțe lumea că ie ceată. Ăi care-s plecaț departe o aflat de ceată din ziaru Monitorul de Făgăraș, da-i așteptăm să ghie acas la Ucea de sărbători șî să primeacă ceata cu colac șî cu piecie ș-apăi să ghie șî la joc, că-i faină ceata.

Să hie înt-un ceas bun!

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=mFNWvVpxWWU&w=560&h=315]

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=pcKr_4A_sSw&w=560&h=315]

Despre obiceiu’ de Sf Nicolae de la Ucea de Jos în Monitorul de Făgăraș

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *